Болі в суглобах (артралгії) нерідко трапляються при нормальному функціонуванні організму.

Вони можуть бути після важкого фізичного навантаження, при вагітності (фізіологічні болі), у дітей та підлітків – так звані «болі зростання» (тут приводу для занепокоєння немає). Якщо болі в суглобах пов’язані з захворюванням – треба бити на сполох.

В першу чергу необхідно встановити причини, які бувають найрізноманітніші.

Розглянемо основні з них.

Основні причини болю в суглобах:

Захворювання, які супроводжуються інтоксикацією. Це широке коло гострих і хронічних захворювань – ГРВІ, грип, вітряна віспа, а також хронічний холецистит, хронічний тонзиліт, онкологічна патологія та ін. На суглоб впливають токсичні продукти, що утворюються в організмі. Суглобові болі носять летючий характер, вони безслідно зникають після лікування основного захворювання.

Ревматоїдний артрит. Артрит – запалення суглоба. Уражаються дрібні суглоби кистей і стоп, згодом можуть бути залучені гомілковостопні, колінні, тазостегнові, променево-зап’ястні і ліктьові суглоби. Гострі болі виникають раптово або поступово наростають протягом кількох днів. Уражені суглоби набрякають, шкіра навколо них червоніє. Характерною ознакою є ранкова скутість в суглобах. Іноді відзначаються такі симптоми, як підвищення температури тіла і висип. При прогресуванні патологічного процесу болі стають ниючі, а скутість руху в уражених суглобах набуває стійкого характеру.

Ревматичний поліартрит. Зазвичай виникає через 1-3 тижні після ангіни або грипу, але зв’язок з інфекцією може і не простежуватися. Починається гостро, супроводжується високою температурою. Симетрично уражаються великі суглоби, вони набрякають і стають різко болючими. Паралельно можуть поражатись тканини серця, що набагато небезпечніше артриту.

Подагра. Це артрит, викликаний випаданням дрібних кристалів сечової кислоти в порожнину суглобів. Зазвичай поражається великий палець стопи – точніше, той його суглоб, що далі від нігтя. Можливе запалення інших суглобів. Приступ розвивається раптово, частіше вночі або вранці. На фоні повного здоров’я, при погрішності в дієті. Болі бувають дуже сильні, суглоб і прилеглі тканини набрякають. Тривалість загострення – від декількох днів до декількох тижнів. Через деякий час напади повторюються. В області суглобів з’являються вузли – тофуси. В результаті патологічного процесу страждають суглобовий хрящ і зв’язковий апарат, поступово виникає деформація суглобів.

Реактивний артрит. Запалення суглоба розвивається через деякий час на тлі хламідіозу, псевдотуберкульозу або будь-якої іншої інфекції. Страждають дрібні суглоби кінцівок (іноді симетричні), згодом можуть залучатися і великі. За симптомами нагадує подагру. Часом розрізнити ці два захворювання можна лише за результатами аналізу крові: при реактивному артриті виявляють С-реактивний білок, при подагрі – підвищений вміст сечової кислоти. Напади чергуються з ремісіями, зміни в суглобах нестійкі, в проміжках між нападами вони можуть повністю зникати. Рідко трапляються ускладнення – можуть поражатись серце, нирки та інші органи.

Псоріатичний артрит. Іноді зустрічається без шкірних проявів псоріазу, що ускладнює діагностику. Може бути симетричним і асиметричним, уражаються дрібні (ближче до нігтя) і великі суглоби, в тому числі міжхребцеві. У одних випадках симптоми нагадують ревматоїдний артрит, в інших – артроз або інше захворювання. В основі данного ураження суглобів має місце захворювання на псоріаз, яке супроводжується псоріатичними бляшками.

Артроз. Передчасне зношування, деградація суглобового хряща. Синоніми, остеоартроз, деформуючий артроз. Дане захворювання суглобів широко поширене. На нього страждають люди в похилому віці, з надмірною масою тіла, частіше жінки. Через порушення обміну речовин (або в зв’язку з травмою) погіршується харчування суглобового хряща. Хрящ руйнується, при цьому страждають і інші тканини суглоба. Вражаються кульшові, колінні, гомілковостопні суглоби, а також дрібні суглоби пальців рук. Спочатку болі слабкі, з плином часу вони стають все сильніші. При навантаженні на суглоби біль зростає, в спокої – зменшується. З’являється хрускіт в суглобах, набряклість. Ураження великих суглобів нижньої кінцівки призводить до порушення ходи. При прогресуванні захворювання скорочується амплітуда руху в суглобах аж до нерухомості.

Плоскостопість. При даній патології страждають і суглобові хрящі, і зв’язковий апарат. Болі в стопах можуть бути сильними та розповсюджуватись на колінні, кульшові суглоби, поперековий, грудний, шийний відділи хребта.

Радикуліт («RADIX» – корінець). Виникає при остеохондрозі хребта, коли має місце скорочення проміжку між хребцями між якими виходить нерв та спазмуванні різних груп м’язів. Біль може бути різного характеру, іррадіювати по ходу нервових корінців.

Травми. Травми, розтягнення, забої різних відділів кістково-м’язевої системи можуть супроводжуватись болями в місці травмування органів та тканин.

Лікування болю в суглобах. Лікування болю в суглобах багато в чому залежить від причин появи даних симптомів. У зв’язку з цим постарайтеся якомога раніше звернутися до лікаря-травматолога. Він проведе опитування і огляд, в разі потреби призначить додаткові дослідження і в результаті отриманих даних поставить правильний діагноз.

Основні принципи лікування болю в суглобах:

Забезпечення стану спокою для запаленого суглоба знижують біль і прискорюють одужання. Зняття болю в суглобах може бути досягнуто за допомогою знеболюючих та протизапальних ліків. Та найефективніший метод лікування- це усунення причини. Тому, якщо у вас з’явились болі в суглобах, не зволікайте, зверніться до лікаря.