Причиною багатьох захворювань опорно-рухового апарату є обмінні порушення в організмі людини, які часто є наслідком неправильного харчування. Розглянемо як продукти можуть впливати на роботу опорно-рухового апарату.

Внутрішньосуглобова рідина має найбільш лужну рН-7,74.
При зміні її в кислу сторону відбувається порушення живлення хряща, накопичення недоокислених продуктів та солей сечової кислоти, що призводить до передчасного зношування хрящової тканини. Тому в раціоні харчування необхідно обмежити споживання продуктів, що призводять до закислення внутрішніх середовищ організму, а саме: м’ясні, борошняні, солодкі та консервовані продукти. Олужнюванню та відновленню рН суглобів сприяють: молочні продукти, овочі та фрукти (особливо свіжі).

Утворення солей сечової кислоти.
При вживанні білкової їжі в організмі утворюються солі сечової кислоти, яка потім виводиться через органи видільної системи (печінка, нирки). При надмірному надходженні білка або при порушенні функції внутрішніх органів відкриваються додаткові шляхи її виведення: шкіра, слизові оболонки, у тому числі синовіальні оболонки суглобів. Це сприяє накопиченню солей сечової кислоти в порожнині суглобів, періартикулярних тканинах, а також утворенню каменів у внутрішніх органах, порожнині рота (зубний камінь).

Профілактика полягає у дотриманні норми добового споживання білка – не більше 80-100 г на добу, обмеження м’ясних продуктів. При цьому необхідно враховувати, що багато білка міститься у молочних продуктах, крупах, злаках, горіхах, бобових рослинах.

Вживання необхідних макро- та мікроелементів, вітамінів.
Сірка є важливим елементом у побудові колагенових і еластинових волокон. Достатнє її надходження сприяє своєчасному відновленню та оновленню хрящової тканини. Багато сірки міститься у бобових культурах.

Кальцій – важливий будівельний елемент кісткової тканини. Міститься у молочних продуктах, сирі, шпинаті, бобах, горіхах.

Вітамін Д3 покращує засвоєння кальцію кістковою тканиною. Утворюється в шкірних покровах під час засмаги, а також міститься в рибних продуктах.

Забезпечення нормального кровообігу в м’язово-суглобовому апараті. Основні причини порушення кровотоку, пов’язані з їжею:
Кров з холестерином ускладнює рух крові по судинах, сприяє утворенню бляшок холестерину, які звужують просвіт судин, обмежують надходження до тканин поживних речовин. Профілактика полягає в необхідності обмежити прийом їжі багатої на холестерин – м’ясні, жирні продукти.
Згущення крові. Для усунення згущення крові необхідно приймати достатньо води до 1,5-2л. на добу. У цю кількість входить також вода, що міститься у продуктах харчування, у перших стравах.
В’язка кров, що містить велику кількість білка, який склеює еритроцити між собою.
Високий рівень адреналіну, з’являється, якщо людина постійно нервує або знаходиться на високому рівні адреналіну професійно (напр. водій, керівник, артист та ін.). Адреналін завжди звужує судини, сприяючи утрудненню кровотоку.
Наявність шлаків та токсинів у крові. Для їх виведення необхідно періодично проводити очищувальні процедури, дотримуватися правильного режиму живлення.
Нормалізація ваги
Оскільки зайва вага сприяє збільшенню навантаження на суглоби, стиранню хрящової тканини та швидшому розвитку дегенеративно-дистрофічних захворювань.

При гострому больовому синдромі рекомендується обмеження солі та рідини, що сприяє зменшенню набряку м’яких тканин.

Резюме. Для нормальної роботи та профілактики захворювань опорно-рухового апарату необхідно дотримуватися молочно-рослинної дієти, обмеживши при цьому м’ясні та солодкі продукти. Також необхідно обмежити загальну кількість їжі, не переїдати. Займатися фізкультурою. Проводити очищення організму та нормалізувати роботу внутрішніх органів за допомогою дієти та фітотерапії.